Home

VAC Holiday ES & MS Duals

Richmond Motor Speedway, Richmond, VA., 12/12-14/2014, ( 10 matches projected ) (Free Agent List)
Thur. 12/12, Weigh-ins 5:00- 8:00 pm12px,  Fri. 12/13, Coaches meeting and warmup- 8:30 am,  Parade of Teams - 9:15 am, Wrestling begins10:00 am
Sat. 12/14, Wrestling begins 9:00 am,       Sun. 12/15, Wrestling begins 9:30 am
Awards to follow last matches.     All times are preliminary and subject to change. In 2013, USA Wrestling Cards will be required.
The Junior Terps and Tiny Terps have 90+ rooms blocked at approximately $81 per night for Thur., Fri., and Sat. nights. Details to follow.
Individual Entry $xx,   Optional Junior Terps' Elite Team Singlet $65, Optional matching Shirts $15   
Checks: Junior Terps, 2818 Salisbury Ave., Edgemere, MD. 21219-1231, Questions: 410-477-0748 or E-mail

As always, we are required to provide a table worker for each match. Please consider helping out. Please review your wrestler's roster. If you can help coach or keep score or work the clock, please volunteer. Two coaches and 1 scorer per team, get free admission for all 3 days. Without coaches and scorers the wrestling will not happen.

Terps'Team Policy

If you own or borrow Junior Terps' Team gear, you are required to wear that gear during events in which you participate on our teams.
Elite (white) Singlet "trade-ins", Undamaged singlet and $40 for new larger singlet. Request Sizes ASAP.
Once your wrestler is "Confirmed", they may be moved from "Team to Team" in order to strengthen teams as we deem necessary. Thanks.

 

                            Preliminary Thinking for 2014 - Feel Free to Apply NOW
  MS 2014- Xtreme Team
Best wrestlers regardless of residence.
Applied Confirmed Results
75 Tyler Bartolomei, Buffalo W.C. / Junior Terps Applied    
80 Aiden Rabideau, Buffals / Junior Terps Applied    
95 Beau Bartlett, Sunkist Kids, Az. / Junior Terps Invited    
         
         
MS #1 Coaches-

  MS 2014- Maryland Team
The Best wrestlers from Maryland and not on the Xtreme Team
Applied Confirmed Results
75/80 Travis Crawford, Warhawks / Junior Terps Invited    
95/100 Ray Kable, Warhawks / Junior Terps Invited    
95/100 Joshua Aybar, Warhawks / Junior Terps Invited    
105/112 Alexander LaVeck, Warhawks / Junior Terps Applied    
112 Graham King, Predators / Junior Terps Applied    
119/126 Wyatt McKoy, Predators / Junior Terps Applied    
135/145 Kevin Makosy, Predators / Junior Terps Applied    
145/160 Jake Neilson, Predators / Junior Terps Applied    
MS #2 Coaches- Ray Kable & Mack Crawford

  MS 2014- Xtreme Team
The Best wrestlers regardless of residence and not on other teams
Applied Confirmed Results
75/80 Jeffrey Russell, Renegade Force/Junior Terps Applied    
80/85 Joey Miller, Iron Eagles, WV. / Junior Terps Applied    
90/95 Daniel Sheppard, TYW, PA./ Junior Terps Invited    
95/100 Ethan Zimmerman. TYW, PA. / Junior Terps Invited    
         
MS #3 Coaches- Mike Zimmerman & Alan Sheppard

  ES 2014- Xtreme Team
The Best wrestlers regardless of residence
Applied Confirmed Results
50/55 Aiden Straitiff, Warhawks / Junior Terps Applied    
55/60 Ethan Asher, Williamsport, MD. / Junior Terps Invited    
65/70 Nasir Wilkinson, MD. / Junior Terps Invited    
70/75 Carson Alberti- (Iroquois) / Junior Terps Applied    
         
ES #1 Coaches- Scott Asher & Ricardo Wilkinson, Scorer- Dee Wilkinson

  ES 2014- Maryland Team
The Best wrestlers from Maryland and not on the Xtreme Team
Applied Confirmed Results
50/55 Judah Aybar, Warhawks / Junior Terps Invited    
60/65 Jeremiah Aybar, Warhawks / Junior Terps Invited    
110/125 Kyonte Hamilton, Predators / Junior Terps Invited    
         
ES #2 Coaches- James Hamilton & Victor Aybar

  ES 2014- Xtreme Team
The Best wrestlers regardless of residence and not on other teams
Applied Confirmed Results
50/55 Matthew Dolan, Iron Eagles, WV / Junior Terps Applied    
65/70 Michael Dolan, Iron Eagles, WV / Junior Terps Applied    
70/75 Carson Porter, Smitty's Barn, NH Applied    
75-80 Patrick Jackson, Iron Eagles, WV / Junior Terps Applied    
110/115 Isaac Van Meter, WV / Junior Terps Applied    
         
ES #3 Coaches- Anthony Regalbuto & Glen Dolan & Roy Jackson, Scorer- Christy Dolan

 

 

Weight MS DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
JUNIOR TERPS XTREME, Grades 8 & Under (+1 lb) (Xtreme Teams)
70 Jeffrey Russell, Renegade Force / Junior Terps Applied Confirmed  
75 Garret Cornell, TYW / Junior Terps, / Junior Terps
Applied
Confirmed  
80 Ryan Garlitz, Manchester, MA / Junior Terps
Applied
Confirmed
 
85 Beau Bartlett, Sunkist Kids, AZ. / Junior Terps
Invited
Confirmed
9-1 Silver
90 Scott Jarosz Jr., Scorpions / Junior Terps Applied
Confirmed  
95 Logan Johnson, King Select, IL, Junior Terps Invited
Confirmed
 
100 Brian Stuart, Renegade Force / Junior Terps      OW Invited Confirmed 9-0 Gold
105 Aaron Brooks, Renegade Force / Junior Terps      OW Invited Confirmed 9-0 Gold
112 DJ Emille Shannon, King Select, IL./ Junior Terps
Invited
Confirmed
 
119 Cameron White, Harvey Twisters / Junior Terps
Invited
Confirmed  
126 Grant Aronoff, Apex, FL./ Junior Terps     OW Invited Confirmed 9-0 Gold
135 Drew Hoselton, ILL / Junior Terps Invited Confirmed  
145 William Heath, Mat Cats, VA / Junior Terps Invited Confirmed  
160 Jack Jessen, ILL./ Junior Terps Applied Confirmed 9-1 Silver
175 Russ Peirce, Stafford Wrestling Club / Junior Terps Invited Confirmed  
235 Noah Wilson, Sequoyah Indian Y.W., OK, / Junior Terps
Invited
Confirmed
 
Coaches- John Brooks, Curt Cornell    Scorer- Christine Stuart
Weight MS DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
JUNIOR TERPS BLACK, Grades 8 & Under (+1 lb) (Maryland Teams)
70 Travis Crawford, Warhawks / Junior Terps Invited Confirmed  
75 Jared Thomas, Warhawks / Junior Terps     OW Applied Confirmed 9-1 Silver
80 Jeffrey Henline Jr, Hagerstown PAL/Junior Terps Applied
Confirmed  
85 Ray Kable, Warhawks / Junior Terps
Applied Confirmed
 
90 Tyler Harbison, Warhawks / Junior Terps
Invited
Confirmed  
95 Alexander LaVeck, Warhawks / Junior Terps Applied
Confirmed  
100 Nick Dintino, Warhawks / Junior Terps
Applied
Confirmed  
105 Nathan Thacker, Rampage / Junior Terps
Applied
Confirmed
 
112 Jason Kraisser, Warhawks / Junior Terps Applied
Confirmed
8-2 Bronze
119 Jack Parr, Warhawks / Junior Terps
Invited Confirmed  
126 Kendall Coleman, Harvey Twisters / Junior Terps Invited Confirmed  
135 Marcus Suri, Warhawks / Junior Terps
Applied
Confirmed  
145 Max Sotka, Warhawks / Junior Terps
Applied Confirmed  
160 Ethan Martin, VA. / Junior Terps
Invited Confirmed  
175 OPEN

   
235 John Urban IV, Warhawks / Junior Terps
Invited
Confirmed  
Coaches- Ray Kable, Mack Crawford,     Scorer- Sherry Thomas
Weight MS DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
JUNIOR TERPS RED, Grades 8 & Under (+1 lb) (Xtreme Team)
70 Mitch Garretson, Queen Anne's M.C. / Junior Terps Applied
Confirmed  
75 Nicholas Masters, Compound, GA./Junior Terps Applied
Confirmed  
80 Spenser Runshaw, Chambersburg / Junior Terps Applied Confirmed
 
85 Seth Runshaw, Chambersburg / Junior Terps
Applied
Confirmed  
90 Michael, Mars, MI./ Junior Terps
Applied Confirmed 9-1 Silver
95 Zae Kirk, Chambersburg / Junior Terps Applied Confirmed  
100 Luke Nichter, Chambersburg / Junior Terps Applied Confirmed
 
105 Austin Filippone, BYC Slammers / Junior Terps
Applied
Confirmed
 
112 Jacob Jones, Warhawks / Junior Terps
Applied
Confirmed
 
119 Cole Grove, Chambersburg / Junior Terps Applied Confirmed
 
126 Danny Starr, Team Pride, Pa. / Junior Terps Applied Confirmed  
135 Sam Alshiemer, Warhawks / Junior Terps
Applied
Confirmed  
145 Brett Rinehart, Warhawks / Junior Terps Applied
Confirmed
 
160 Jack Wimmer, Chambersburg / Junior Terps     OW Applied Confirmed 8-2 Bronze
175 Cody Williams, Chambersburg / Junior Terps, Applied Confirmed  
235 OPEN
     
Coaches - Craig Filippone, Chris Runshaw     Scorer - Mitzi Jones
Weight MS DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
JUNIOR TERPS GUNSLINGERS, Grades 8 & Under (+1 lb) (Xtreme Team)
70 Luke Kowalski, B&O Outlaws / Junior Terps        OW Applied Confirmed  
75 Joey Miller, Iron Eagles, WV / Junior Terps Applied Confirmed  
80 Tyler Williams, Souderton, PA / Junior Terps Applied
Confirmed
 
85 Caleb Cox, CO. / Junior Terps Applied
Confirmed  
90 Kyle Farace, Vipers / Junior Terps
Applied
Confirmed  
95 Gavin Hollingsworth-BYC / Malvern Prep/ Junior Terps Applied
Confirmed
 
100 Chris Roybal, Warhawks / Junior Terps
Applied
Confirmed
 
105 Alec Grove, Chambersburg / Junir Terps
Applied
Confirmed
 
112 Collin Hurley, Eastern, PA. / Junior Terps Invited
Confirmed
 
119 JacobCallahan, S.C. / Junior Terps Applied
Confirmed
 
126 OPEN  
135 Todd Del Tufo, Vipers / Junior Terps Invited Confirmed  
145 OPEN  
160 OPEN
     
175 OPEN    
235 OPEN      
Coaches- Todd Del Tufo, ???      Scorer - ???
Weight MS DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
NEW    RON'S RAIDERS, Grades 8 & Under (+1 lb)  (Xtreme Team)    NEW
70 Lucas Ognissanti, MSJ Titans / Junior Terps Applied Confirmed  
75 Maximus Bentley, Junior Terps Applied Confirmed  
80 Chase Mayer  
85 Dakota Wilson, VA./ Junior Terps Applied Confirmed  
90 Ryan Garretson, Queen Anne's M.C. / Junior Terps Applied Confirmed  
95 Logan Gwin, Warhaws / Junior Terps Applied Confirmed  
100 Philip Daub, NC / Junior Terps Applied Confirmed  
105 Alec Sampson, the Crew, NC. / Junior Terps       OW Applied Confirmed  
112 Ian Gwin, Warhawks / Junior Terps Applied Confirmed  
119 John Farley, Manassas Marauders / Junior Terps Applied Confirmed  
126 OPEN      
135 OPEN      
145 OPEN  
160 Joel Radvansky      
175 OPEN      
235 OPEN      
Coaches- Blake Allen, Eric Gwin,      Scorer- John Farley
Weight MS DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
Michigan Select BLUE, Grades 8 & Under (+1 lb) (Xtreme Team)
70 Dakota Bowers, Warhawks, MD./ Junior Terps Invited Confirmed  
75 Connor Tracy, Malvern, PA/ Junior Terps Invited Confirmed  
80 Henry Hague, Malvern, PA / Junior Terps       OW Applied Confirmed  
85 Rick Couch, Junior Terps Applied
Confirmed  
90 Drew Schafer, NY / Junior Terps
Invited Confirmed  
95 Nick Senderling, SEPA, PA./ Junior Terps Invited
Confirmed  
100 Izac Benson, Renegade Force, PA./ Junior Terps Invited Confirmed  
105 LJ Kahn, Pennsbury, PA./ Junior Terps Invited Confirmed  
112 Jake Potter, SEPA, PA/ Junior Terps
Applied
Confirmed  
119 Dalton Pearl, Frederick Co./Junior Terps Applied Confirmed  
126 Matt Needleman Hatboro Horsham Pa / Junior Terps Applied Confirmed  
135 Mason Novak, Upper Dublin Pa / Junior Terps Applied Confirmed  
145 Patrick Salmon, Germantown Academy, Pa / Junior Terps
Applied Confirmed
 
160 OPEN      
175 OPEN      
235 OPEN      
Coaches- Rick Couch, Jim Senderling    Scorer- Emily Couch
Weight ES DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
TINY TERPS XTREME, Grades 6 & Under (+1 lb) (Xtreme Team)
45 Owen Youngblood, Romeo, MI / Junior Terps
Kross Cassidy, TYW / Junior Terps
Applied
Alternate
Confirmed  
50 Ethan Asher, Williamsport / Junior Terps Applied Confirmed  
55 Luke Hileman, Altoona, PA.,/ Junior Terps
Invited Confirmed
8-2 Bronze
60 NaSir Wilkinson, Rampage / Junior Terps
Invited
Confirmed
9-1 Silver
65 Andy Lucinski, Cobra Wrestling, NY / Junior Terps Applied
Confirmed  
70 Brock McMillen, Young Guns / Junior Terps
Applied
Confirmed  
75 Sam Kalishman, Warhawks / Junior Terps Applied Confirmed  
80 Daniel Sheppard, TYW / Junior Terps
Applied
Confirmed  
85 Tanner Updegraff, Roughnecks / Junior Terps       OW Applied Confirmed
9-1 Silver
90 Ethan Zimmerman, Williamsport / Junior Terps
Invited
Confirmed
95 Tyler Mousaw, Kennett Square / Junior Terps Applied Confirmed  
100 Jacob Baker, Catoctin / Junior Terps Invited Confirmed  
105 Kobe Harr, Young Guns / Junior Terps
Invited
Confirmed
8-2 Bronze
110 Zach Brady , Frederick Co. M.C. / Junior Terps Applied Confirmed  
125 Jason (Bubba) LaAsmar, Junior Terps Invited Confirmed  
140 Ben Lambert, Romney, WV., / Junior Terps Invited Confirmed  
Coaches- Alan Sheppard, Mike Zimmerman      Table worker - Dee Wilkinson
Weight ES DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
TINY TERPS BLACK, Grades 6 & Under (+1 lb) (Marylad Team)
45 Judah Aybar, Warhawks / Junior Terps
Applied Confirmed 8-2 Bronze
50 Zach Starr, Williamsport / Junior Terps
Applied
Confirmed  
55 Richard Fedalen, Warhawks/Junior Terps       OW Applied
Confirmed
8-2 Bronze
60 Joseph Couch, Junior Terps
Jeremiah Aybar, Warhawks / Junior Terps
Invited
Applied
Confirmed
Alternate
 
65 Meyer Shapiro, Warhawks / Junior Terps
Invited
Confirmed
 
70 Sean Vosburgh, Rampage / Junior Terps
Applied
Confirmed  
75 Sam Smirnoff, Rampage / Junior Terps
Applied
Confirmed  
80 Mathew Jun, MSJ Titans / Junior Terps Applied Confirmed  
85 Brenden Severs, OMP / Junior Terps
Applied
Confirmed
 
90 Joshua Aybar, Warhawks / Junior Terps Applied Confirmed  
95 Kyonte Hamilton, Predators / Junior Terps Invited Confirmed  
100 Isaac Van Meter, WV / Junior Terps Invited Confirmed  
105

Dominic Solis, Warhawks / Junior Terps

Invited Confirmed 8-2 Bronze
110 Dawson Tingler, Petersburg, WV / Junior Terps Invited Confirmed  
125 Lucas Suri, Warhawks / Junior Terps Applied Confirmed  
140 Bruce Vaughan, Wilson Steel / Junior Terps Applied Confirmed  
Coaches- James Hamilton, Victor Aybar      Scorer- Rick Severs, June Jun
Weight ES DIVISION 2013 Applied Confirmed Results
TINY TERPS RED, Grades 6 & Under (+1 lb) (Xtreme Team)
45 Matthew Dolan, Iron Eagles, WV/Junior Terps
Jakob Lucinski, Cobra Wrestling, NY / Junior Terps
Invited
Applied
Confirmed
Alternate
9-0 Gold
50 Aiden Straitiff, Hagerstown PAL / Junior Terps Applied
Confirmed  
55 Ethan Bavender, Warhawks/Junior Terps
Applied
Confirmed
 
60 Michael Dolan, Iron Eagles, WV / Junior Terps     OW Invited
Confirmed

65 Calan Bollman, Young Guns / Junior Terps
Applied
Confirmed
 
70 Sammy Starr, Team Pride, PA./ Junior Terps
Applied Confirmed
 
75 Ian Ferguson, Williamsport / Junior Terps
Colton Bollman, Young Guns / Junior Terps, 
Invited
Applied
Confirmed
Alternate

80 Makai Cruz, Central MD / Junior Terps
Invited
Confirmed  
85 Enzo Morlacci, Team Pride, PA./ Junior Terps
Applied
Confirmed
 
90 Kevin Salmon, Wissahickon, Pa / Junior Terps Applied Confirmed  
95 Skyler Lasure, OMP / Junior Terps Applied Confirmed  
100 Nevin Milburn, Iron Eagles / Junior Terps Applied Confirmed  
105 Conner Slein, Warhawks / Junior Terps Invited Confirmed  
110 Dylan Ricker, Warhawks / Junior Terps Invited Confirmed  
125 Guillermo Escobedo, CA., / Junior Terps Applied Confirmed 8-1 Silver
140 OPEN      
Coaches- Anthony Rigalbuto, Glen Dolan     Scorer- Kevin Ferguson

 

 

 

Weight 2012    
2012 JUNIOR TERPS, Grades 8 & Under (+1 lb) in singlet (2 Teams)
70 Jared Thomas, Warhawks / Junior Terps, 2000 (7)
Jeffrey Henline Jr, Hagerstown / Junior Terps, 2000 (7)

Travis Crawford, Warhawks / Junior Terps, 2000 (7)
Confirmed
Confirmed

Invited
Arkansas
75 Gavin Stoddard, Rampage /Junior Terps, 2000 (7)
Ryan Garlitz, Manchester, MA / Junior Terps, 2000 (6)
Confirmed
Confirmed

8-2 Bronze, OW
80 Brian Stuart, Renegade Force / Junior Terps, 1999 (7)
Caiden Mondore, Journeyman, NY/Junior Terps, 2000 (7)
Confirmed
Confirmed
10-0 Gold
85 Danny Bertoni, Hagerstown / Junior Terps, 1999 (8)
Joe Thomas, Warhawks / Junior Terps, 1998 (8)
Jack Chipps, Rampage / Junior Terps, 2000 (7)
Confirmed
Confirmed
Applied
10-0 Gold, OW
8-2 Bronze

Arkansas
90 Aaron Black, VA., Hagerstown / Junior Terps, 1999 (8)
Jake Taylor, Malvern, PA. / Junior Terps, 1999 (8)
Alexander LaVeck, Warhawks / Junior Terps, 2000 (7)
Confirmed
Confirmed
Applied
Terps Xtreme
95 Daniel Planta, Warhawks / Junior Terps, 1998 (8)
Dylan Blau, Warhawks / Junior Terps, 2000 (7)
Bryson Shaw, Warhawks / Junior Terps, 2000 (7)
Nick Puliti, Garnet Valley, PA
Confirmed
Confirmed
Confirmed

Applied
8-2 Bronze


Terps Xtreme
100 Aaron Brooks, Renegade Force / Junior Terps, 2000 (7)
Jack Parr, Warhawks / Junior Terps, 2000 (7)
Nathan Thacker, Rampage / Junior Terps, 2000 (7)
Confirmed
Confirmed
Applied
10-0 Gold

Terps Xtreme
105 Noah Kalishman, Warhawks / Junior Terps, 1999 (8)
AJ Lonski, Ho-Ho-Kus, NJ / Junior Terps, 1999 (7)

Sal Pizzuto, Garnet Valley, PA./ Junior Terps, 1999 (8)
Confirmed
Confirmed
Applied
Terps Xtreme
112 Quinn Devaney, McDonogh / Junior Terps, (8)
Shane Sosinsky, NJ. / Junior Terps

Ethan Krause, B&O Outlaws / Junior Terps, 1999 (8)
Confirmed
Confirmed
Applied
9-1 Silver

Terps Xtreme
119 Bailey Thomas, Warhawks / Junior Terps, 1998 (8)
Shawn Orem, Kolat / Junior Terps, 1998 (8)
Confirmed
Confirmed
 
126 Logan McKoy, Predators / Junior Terps, 1999 (8)
Alex Green, Rampage / Junior Terps, 2000 (7)

Ian Blankenship, Storm Wrestling, GA / Junior Terps
Confirmed
Confirmed
Applied

Terps Xtreme
135 Sam Tenaglia, Matdogs / Junior Terps, 1998 (8)
Zach Wentz, B&O Outlaws/Junior Terps, 1998 (8)

Confirmed
Confirmed
 
145 Ari McNelly, NJ. / Junior Terps, (8)
Steve Wentz, B&O Outlaws/Junior Terps, 1998 (8)
Confirmed
Confirmed
 
160 Brian Hennessy, Rampage / Junior Terps 1998 (8)
Josiah Jones, Young Guns / Junior Terps, 1999 (7)
Confirmed
Confirmed
 
175 Dalton Grace, Renegade Force / Junior Terps, 1999 (8)
Brandon Shure, McDonogh / Junior Terps, (8)

Confirmed
Confirmed
 
235 Shawn King Pombo, Renegade / Junior Terps, 2000 (7)
OPEN
Confirmed  
Sean Devaney, John Brooks, Dan Lonski, Steve Blau, Bill Taylor
Weight Wrestler    

2012 TINY TERPS, Grades 6 & Under (+1 lb) in singlet (2 Teams)

45 Tyler Maynor, Spartans / Junior Terps, 2004 (3)
Aiden Straitiff, Hagerstown PAL / Junior Terps, 2005 (2)
Injured
Confirmed
 
50 NaSir Wilkinson, Rampage / Junior Terps, 2002 (4)
Richard Fedalen, Vipers / Junior Terps, 2003 (4)
Confirmed
Confirmed
10-1 Silver, OW
8-3 OW
55 Ethan Bavender, Predators / Junior Terps, 2003 (4)
Joseph Couch, Junior Terps, 2002 (4)
Confirmed
Confirmed
 
60 Joey Dolak, Weaver Elite/ Junior Terps, 2002 (5)
Meyer Shapiro, Warhawks / Junior Terps, 2004 (2)

Confirmed
Confirmed
 
65 Sean Vosburgh, Rampage / Junior Terps, 2001 (5)
Sam Smirnoff, Rampage / Junior Terps, 2002 (5)
Confirmed
Confirmed
 
70 Nicholas Masters, Atlanta, Ga. / Junior Terps, (6)
Ian Ferguson, Glade Valley / Junior Terps, 2002 (4)
Confirmed
Confirmed
 
75 Sam Kalishman, Warhawks / Junior Terps, 2002 (5)
Rick Couch, Junior Terps, 2000 (6)
Daniel Sheppard, TYW / Junior Terps, 2002 (5)
Confirmed
Confirmed

Applied
Terps Xtreme
80 Ray Kable, Warhawks / Junior Terps, 2000
Mathew Jun, MSJ Titans / Junior Terps, 2001 (5)
Confirmed
Confirmed

 
85 Isaac Van Meter, WV / Junior Terps, 2002 (4)
Tre Blankenship, Storm Wrestling/Junior Terps,2003 (4)

Confirmed
Confirmed
 
90 Kyonte Hamilton, Forestville Wrestling, 2002 (4)
Wyatt McKoy, Predators / Junior Terps, 2001 (6)
Ethan Zimmerman, Williamsport / Junior Terps, 2002 (5)
Confirmed
Confirmed
Applied
Terps Xtreme
95 Jason Kraisser, Warhawks / Junior Terps, 2000 (6)
Anthony Hinson, Roughnecks / Junior Terps, 2001 (6)
Confirmed
Confirmed
10-1 Silver
100 Mike Bromley, Predators/Junior Terps, 2000 (6)
Cameo Blankenship, Storm Wrest'/Junior Terps,2002 (5)
Confirmed
Confirmed
9-2 Bronze
105 Joey Bromley, Predators/Junior Terps, 2000 (6)
Tanner Tipton, Rising Sun / Junior Terps, 2000 (6)
Confirmed
Confirmed
 
110 Ben Lambert, Romney, WV., / Junior Terps, 2002 (5)
Jacob Jones, Warhawks / Junior Terps, 2000 (6)
Confirmed
Confirmed
 
125 Kevin Makosy, Predators / Junior Terps, 2001 (6)
Sam Alshiemer, Warhawks / Junior Terps, (6)
Confirmed
Confirmed

10-1 Silver
9-2 Bronze
140 Dustin Swisher,  Romney, WV., / Junior Terps, 2001 (6)
Dalton Biggs, Renegade Force/ Junior Terps, 2000 (6)
Confirmed
Confirmed
 
Rick Couch, Ricardo Wilkinson, Doug Makosy, Gary Maynor, Ray Kable, Dee Wilkinson, June Jun

 

 

2011 VAC Video ( 62 Videos & 17 Photos)
Mathew Jun vs JJ Wilson (Never Ever Give Up)
Aaron Brooks vs Joe Shafer
Jack Parr vs Andrew Schaffer

Weight 2011 Applied Confirmed Results
2011 JUNIOR TERPS WHITE, Grades 8 & Under (+1 lb) in singlet
70 Aaron Black, Hagerstown PAL / Junior Terps, 1999 (7) Applied Confirmed 10-0 Gold OW
75 Joe Thomas, Warhawks / Junior Terps, 19xx (7) Applied Confirmed
80 Kyle McDonald, Warhawks / Junior Terps, 1999 (7) Applied Confirmed
85 Daniel Planta, Warhawks / Junior Terps, 1998 (7) Applied Confirmed 8-2 Bronze
90 Michael Doetsch, Dundalk Hawks / Junior Terps, 1997 (8) Applied Confirmed 9-1 Silver
95 Quinn Devaney, McDonogh / Junior Terps, 1997 (7)
Isaiah Brooks, Renegade Force, MD / Junior Terps, 1998 (8)
Applied
Applied
Confirmed
Alternate
100 Ben Tuohey, Malvern PA. / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed
105 Josh Baier, VA./ Junior Terps, 1997 (8) Applied Confirmed
112 Kevin Budock, Warhawks / Junior Terps, 1997 (8) Applied Confirmed
119 Logan Garland, Manchester / Junior Terps. 1998 (8)
Quinn Abrams, Smitty's Barn, NH, Junior Terps, 1998 (8)
Applied
Applied
Confirmed


126 Elliott Pedigo, VA., Junior Terps, 1997 (8) Applied Confirmed
135 Austin Kraisser, Warhawks / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed 10-0 Gold
145 Josh Simon, Vipers / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed
160 OPEN    
175 Bryce Scott, Smithsburg Y. W. / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed 8-2 Bronze
235 Josh Colello, Renegade Force / Junior Terps PA, 1997 (8) Applied Confirmed 8-2 Bronze
         
Coaches-Sean Devaney, Tables- Deborah Pedigo, Mark Simon
 

Weight Wrestler Applied Confirmed USAW Nos.

2011 JUNIOR TERPS BLACK, Grades 8 & Under (+1 lb) in singlet

70 Jarrott Jacobs, Predators / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed  
75 James Allen, Frederick Co. Mat Club / Junior Terps, 1998 (7) Applied Confirmed  
80 Jake Taylor, Malvern, PA. / Junior Terps, 1999 (7) Applied Confirmed  
85 Joshua Kendrick, Vipers / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed  
90 Jonathan Gabriel, Bedford, PA. / Junior Terps, 1997 (8) Applied Confirmed 8-2 Bronze OW
95 Jake Hanks, Westlake Jrs./ Junior Terps, 1999 (7)
Collin Glorioso PA./ Junior Terps, 1997 (8)
Eric Hong, Pit Bull, PA./ Junior Terps, 1998 (8)
TK Megonigal, VA. / Junior Terps, 1997 (8)

Isaiah Brooks, Renegade Force, MD / Junior Terps, 1998 (8)
Applied
NA
NA
NA
Applied
Confirmed



Alternate
 
100 Paul Hutton, Montgomery Generals / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed  
105 Jake Makosy, Predators / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed  
112 Logan McKoy, Predators / Junior Terps, 1999 (7) Applied Confirmed  
119 Brady Daniel, Kolat / Junior Terps, 1999 (7)
Quinn Abrams, Smitty's Barn, NH, Junior Terps, 1998 (8)
Chase DeMaille, Predators / Junior Terps, 1998 (8)

Applied
Applied
Applied
Confirmed

Injured
 
126 Parker Mellott, Predators / Junior Terps,   1998 (8) Applied Confirmed  
135 Colin Toggas, Junior Terps, 1997 (8)
Austin Ross, Rising Sun / Junior Terps, 1998 (8)
Applied
Injured
Confirmed  
145 Brian Hennessy, Rampage / Junior Terps 1998 (7) Applied Confirmed  
160 Ryan Shubert, Predators / Junior Terps, 1998 (8) Applied Confirmed  
175 OPEN
Wil Schoonover, WV / Junior Terps, 1997 (8)
Kevin Snyder, Warhawks / Junior Terps, 1998 (8)

Widthdrew
NA
   
235 OPEN
Plevon Pryor, Kolat / Junior Terps, 1997 (8)
Football    
         
Coaches- Doug Makosy, Carl Kendrick, Tim Mellott, Tables ???
 



Weight Wrestler Applied Confirmed Results

2011 TINY TERPS WHITE, Grades 6 & Under (+1 lb) in singlet

45 Zaden Meyer, Williamsport / Junior Terps, 2002 (4) Applied Confirmed  
50 NaSir Wilkinson, Junior Terps, 2002 (4) Applied Confirmed  
55 Sean Vosburgh, Rampage / Junior Terps, 2001 (4) Applied Confirmed  
60 Luke Kowalski, B&O Outlaws / Junior Terps, 2000 (5) Applied Confirmed  
65 Mathew Jun, MSJ Titans / Junior Terps, 2001 (4) Applied Confirmed  
70 Brian Stuart, Renegade Force / Junior Terps, 1999 (6) Applied Confirmed 8-1 Silver OW
75 Kaden Cassidy, TYW, Junior Terps, 2000 (5) Applied Confirmed 7-2 Bronze
80 Alexander LaVeck, Warhawks / Junior Terps, 2000 (6) Applied Confirmed
85 Jack Parr, Manchester / Junior Terps, 2000 (6) Applied Confirmed
90 Joshua Small, Catoctin Youth / Junior Terps, 2000 (6) Applied Confirmed
95 Dylan Blau, Manchester / Junior Terps, 2000 (6) Applied Confirmed
100 Aaron Brooks, Renegade Force, MD/ Junior Terps, 2000 (6) Applied Confirmed
105 Ben Lambert, Romney, WV., / Junior Terps
Joshua Paige, Predators / Junior Terps, 2000 (6)
Applied
Withdrew
Confirmed
110 Kevin Makosy, Predators / Junior Terps, 2001 (5) Applied Confirmed
120 Dustin Swisher, Romney, WV., / Junior Terps
Donte White, Baltimore Centaurs / Junior Terps, 2001 (5)
Applied
Withdrew
 
135 Josiah Jones, Young Guns, PA., 1999 (6) Applied Confirmed 7-2 Bronze
Coaches- John Brooks, Steve Blau, Mark Small, Ricardo Wilkerson, Tables- June Jun
 


Weight Wrestler Applied Confirmed Results

2011 TINY TERPS BLACK, Grades 6 & Under (+1 lb) in singlet

45 Davis Smalley, Team Bear, S.C. / Junior Terps, 2004 (1) Applied Confirmed  
50 Joseph Couch, Junior Terps, 2002 (3) Applied Confirmed  
55 Connor Redinger, Pit Bull, PA./ Junior Terps, 2003 (3) Applied Confirmed 7-2 Bronze
60 Gianni Martini, Pit Bull, PA./ Junior Terps, Applied Confirmed
65 Rick Couch, Junior Terps, 2000 (5) Applied Confirmed
70 Sam Kalishman, Warhawks / Junior Terps, 2002 (4) Applied Confirmed
75 Isaac Van Meter, WV / Junior Terps, 2002 (3) Applied Confirmed
80 Kyonte Hamilton, Forestville Wrestling, 2002 (3) Applied Confirmed
85 Wyatt McKoy, Predators / Junior Terps,  2001 (5) Applied Confirmed
90 Cameron Pine, Charlestown, WV. / Junior Terps Applied Confirmed OW
95 AJ Lonski, Ho-Ho-Kus, NJ / Junior Terps Applied Confirmed  
100 Tanner Tipton, Rising sun / Junior Terps, 2000 (5) Applied
Confirmed  
105 Jacob Jones, Warhawks / Junior Terps, 2000 (5)
Applied
Confirmed  
110 Donovan O'Boyle , Pittston Pa. / Junior Terps, 2000 (6) Applied Confirmed  
120 David Dupree, Forestville / Junior Terps Applied Confirmed  
135 OPEN
Jordan Pryor, Junior Terps, 2000 (5)
Keith Felton, Junior Terps, 1999 (6)
Football
Football
   
Coaches- Rick Couch, James Hamilton, Tables- Dan Lonski, John Lambert, Rob Kalishman